Обучение на представителите на местната власт в „Съединение“ за възможни източници на финансиране и управление на комуникациите

четвъртък 15ти юни 2006

Възможностите източници за финансиране бе водеща тема на проведения на 13 юни в „Съединение“ семинар с кметовете на Голям Чардак, Драгомир, Любен, Малък Чардак, Найден Герово, Неделево, Правище, Царимир, Церетелево, както и с представители на местната администрация.

Семинарът е подготвен от експерти на Агенцията за регионално развитие с бизнес център за малки и средни предприятия и се провежда в рамките на програмата Активни услуги на пазара на труда (АУПТ). Представителите на местната власт се запознаха с условията, които международни програми и донорски институции, национални програми и донорски институции, международни финансови институции, национални финансови институции, регионални и локални финансови инструменти, предлагат като източници за финансиране на общините.

Най-голям интерес събудиха очакваните финансирания от структурните и кохезионен фондове:
- Европейски фонд за регионално развитие (ЕФРР): за изграждане на инфраструктура и инвестиции, създаване на заетост и подпомагане на МСП;
- Европейски социален фонд (ЕСФ): за образование, социална интеграция и заетост;
- Европейски фонд за ориентиране и гарантиране на селското стопанство: за развитие на земеделските райони и подпомагане на земеделските стопанства;
- Финансов инструмент за направляване и рибовъдство;
- Кохезионен фонд: за екологични и транспортни проекти в по-слабо развитите страни-членки на ЕС;

както и финансовата рамка на очакваното финансиране:

- Цел 1: Конвергенция - 264 млрд. евро или 78,54 процента от средствата по структурните фондове;
- Цел 2: Регионална конкурентноспособност и трудова заетост - 57,9 млрд. евро или 17,22 процента от средствата по структурните фондове;
- Цел 3: Европейско териториално сътрудничество - 13,2 млрд. евро или 3,94 процента от средствата по структурните фондове.

В рамките на семинара бе отделено внимание и на управлението на комуникацията като възлов процес при изграждане на комуникационна стратегия. Комуникационната стратегия е част от общия план за икономическо развитие на общините и цели да осигури условия за преминаване от пасивни към активни услуги на пазара на труда. Намаляването на безработицата е тясно свързано с повишаване на икономическата активност на населението, с подобряване на бизнес климата в отделните общини, с интегриране на усилията на местната власт, инвеститорите в региона, неправителствените организации, работещи по различни проекти, и бюрата на труда.

Целта на програмата АУПТ е да подпомогне местната администрация в усилията за ускоряване на стопанския живот, повишаване на трудовата заетост (особено сред хората в неравностойно положение), създаване на условия за преквалификация на безработните, насърчаване усилията за започване на собствен бизнес и повишаване на производителността на труда.

Анализаторите от Агенцията за регионално развитие с бизнес център за малки и средни предприятия са убедени, че развитието на програмата АУПТ ще съдейства за намаляване равнището на безработицата в община „Съединение“, което в момента е над средното за страната (10.23 на сто за април 2006).


Изпращане на съобщение Лична зона xml ?